Cornell Dubilier Electronics 160123K1000F-F
160123K1000F-F picture photo
Mfg. Part Number
160123K1000F-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
160123K1000F-F.pdf
Availability of 160123K1000F-F
QUANTITY
160123K1000F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160123K1000F-F
Internal Part NumberEIS-160123K1000F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160123K1000F-F
Related Links160123K, 160123K1000F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160123K1000F-F Details Description
Related parts for 160123K1000F-F
CONN FERRULE STEPPED DB9/15/25 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 3GHZ 44MLF datasheet.pdf
3 FAN TRAY MODULE AC 230V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CTLR 3PH EMBEDDED DVR 40VPQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf