Cornell Dubilier Electronics 160154K100C-F
160154K100C-F picture photo
Mfg. Part Number
160154K100C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
160154K100C-F.pdf
Availability of 160154K100C-F
QUANTITY
160154K100C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160154K100C-F
Internal Part NumberEIS-160154K100C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160154K100C-F
Related Links160154, 160154K100C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160154K100C-F Details Description
Related parts for 160154K100C-F
TERM BLOCK HDR 15POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 75 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 5.5KV INV-BO datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 14KV DISK datasheet.pdf
D4SL-N2PFG-D5 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf