Cornell Dubilier Electronics 160154K400L-F
160154K400L-F picture photo
Mfg. Part Number
160154K400L-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
160154K400L-F.pdf
Availability of 160154K400L-F
QUANTITY
160154K400L-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160154K400L-F
Internal Part NumberEIS-160154K400L-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160154K400L-F
Related Links160154, 160154K400L-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160154K400L-F Details Description
Related parts for 160154K400L-F
BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 35A ISOPLUS220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X48 BLK datasheet.pdf
KEYBOARD 12 BUTTON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf