Cornell Dubilier Electronics 160183J630D-F
160183J630D-F picture photo
Mfg. Part Number
160183J630D-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
160183J630D-F.pdf
Availability of 160183J630D-F
QUANTITY
160183J630D-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160183J630D-F
Internal Part NumberEIS-160183J630D-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160183J630D-F
Related Links160183, 160183J630D-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160183J630D-F Details Description
Related parts for 160183J630D-F
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 19X60" A VFN datasheet.pdf
RES SMD 213 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf