Cornell Dubilier Electronics 160184K100C-F
160184K100C-F picture photo
Mfg. Part Number
160184K100C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
160184K100C-F.pdf
Availability of 160184K100C-F
QUANTITY
160184K100C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160184K100C-F
Internal Part NumberEIS-160184K100C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160184K100C-F
Related Links160184, 160184K100C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160184K100C-F Details Description
Related parts for 160184K100C-F
IC OPAMP VFB 150MHZ 16SO datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10MSOP datasheet.pdf
MODULE DDR2 4GB 240-RDIMM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET 16PIN GOLD W/STR REL datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.01% 0.4W 2010 datasheet.pdf
POT 5K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W UFRM datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf