Cornell Dubilier Electronics 160223K1000G-F
160223K1000G-F picture photo
Mfg. Part Number
160223K1000G-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
160223K1000G-F.pdf
Availability of 160223K1000G-F
QUANTITY
160223K1000G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160223K1000G-F
Internal Part NumberEIS-160223K1000G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160223K1000G-F
Related Links160223K, 160223K1000G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160223K1000G-F Details Description
Related parts for 160223K1000G-F
ROUND STANDOFF 2-56 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG 1/8NPT 4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.06A SOT-723 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
3G3_X BRAKING RESISTOR datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf