Cornell Dubilier Electronics 160333K630F-F
160333K630F-F picture photo
Mfg. Part Number
160333K630F-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
160333K630F-F.pdf
Availability of 160333K630F-F
QUANTITY
160333K630F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160333K630F-F
Internal Part NumberEIS-160333K630F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160333K630F-F
Related Links160333, 160333K630F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160333K630F-F Details Description
Related parts for 160333K630F-F
SW SNAP SPDT PLUNG GOLD SLD 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.8V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 45NS 32SOP datasheet.pdf
460VAC 15HP 21A IP20 datasheet.pdf
COMMERCIAL 2100 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf