Cornell Dubilier Electronics 160473J250C-F
160473J250C-F picture photo
Mfg. Part Number
160473J250C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
160473J250C-F.pdf
Availability of 160473J250C-F
QUANTITY
160473J250C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160473J250C-F
Internal Part NumberEIS-160473J250C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160473J250C-F
Related Links160473, 160473J250C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160473J250C-F Details Description
Related parts for 160473J250C-F
CABLE FLAT FLEX 26POS 1MM 8" datasheet.pdf
LCD MODULE 16X4 SLV SUPRTWST LED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf