Cornell Dubilier Electronics 160474K250H
160474K250H picture photo
Mfg. Part Number
160474K250H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
160474K250H.pdf
Availability of 160474K250H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160474K250H Order Process
Ship out your order
Specifications of 160474K250H
Internal Part NumberEIS-160474K250H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160474K250H
Related Links16047, 160474K250H Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160474K250H Details Description
Related parts for 160474K250H
DIODE ZENER 18V 100MW VMD2 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 256MB 184-DIMM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
PMI BASE 9/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf