Cornell Dubilier Electronics 160563K250C-F
160563K250C-F picture photo
Mfg. Part Number
160563K250C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
160563K250C-F.pdf
Availability of 160563K250C-F
QUANTITY
160563K250C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160563K250C-F
Internal Part NumberEIS-160563K250C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160563K250C-F
Related Links160563, 160563K250C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160563K250C-F Details Description
Related parts for 160563K250C-F
IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23A datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A MT-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 56A 5X6 PQFN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ16B M25 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SPRING ROLL PIN FOR 1107-062 datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 0.10 UF 20% 50 V datasheet.pdf