Cornell Dubilier Electronics 160684K100G-F
160684K100G-F picture photo
Mfg. Part Number
160684K100G-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
160684K100G-F.pdf
Availability of 160684K100G-F
QUANTITY
160684K100G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160684K100G-F
Internal Part NumberEIS-160684K100G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package672
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160684K100G-F
Related Links160684, 160684K100G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160684K100G-F Details Description
Related parts for 160684K100G-F
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 48POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 1K OHM 1206 datasheet.pdf
470UF 63V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf