Cornell Dubilier Electronics 160684K100G-F
160684K100G-F picture photo
Mfg. Part Number
160684K100G-F
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
160684K100G-F.pdf
Availability of 160684K100G-F
QUANTITY
160684K100G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160684K100G-F
Internal Part NumberEIS-160684K100G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package672
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160684K100G-F
Related Links160684, 160684K100G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160684K100G-F Details Description
Related parts for 160684K100G-F
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT363 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
FANSINK 85X85X35.5MM 12VDC datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X BNCM datasheet.pdf
THRM CND HEAT SPRD 500MMX50MX.10 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf