Cornell Dubilier Electronics 160823K400F-F
160823K400F-F picture photo
Mfg. Part Number
160823K400F-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
160823K400F-F.pdf
Availability of 160823K400F-F
QUANTITY
160823K400F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160823K400F-F
Internal Part NumberEIS-160823K400F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160823K400F-F
Related Links160823, 160823K400F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160823K400F-F Details Description
Related parts for 160823K400F-F
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
TOUCH SCRN 5-WIRE 10.4" ANTI-GLR datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.280" NYLON BLACK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.3A 11.7 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMBJ datasheet.pdf
FLAT PRESS-IN TOOL-R-FEMALE 3-RO datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 23 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf