Cornell Dubilier Electronics 160824J63F-F
160824J63F-F picture photo
Mfg. Part Number
160824J63F-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
160824J63F-F.pdf
Availability of 160824J63F-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160824J63F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160824J63F-F
Internal Part NumberEIS-160824J63F-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160824J63F-F
Related Links160824, 160824J63F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160824J63F-F Details Description
Related parts for 160824J63F-F
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1006S070 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf