Rubycon 160BXA100MEFC18X20
160BXA100MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
160BXA100MEFC18X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160BXA100MEFC18X20.pdf
Availability of 160BXA100MEFC18X20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160BXA100MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160BXA100MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-160BXA100MEFC18X20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160BXA100MEFC18X20
Related Links160BXA100, 160BXA100MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
160BXA100MEFC18X20 Details Description
Related parts for 160BXA100MEFC18X20
CAP TANT POLY 680UF 4V 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROLLR SPST/NO 0.1A QC TER datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.625V SOT143 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf