Rubycon 160LLE22MEFC10X12.5
160LLE22MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
160LLE22MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160LLE22MEFC10X12.5.pdf
Availability of 160LLE22MEFC10X12.5
QUANTITY
160LLE22MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160LLE22MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-160LLE22MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLLE Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current121mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160LLE22MEFC10X12.5
Related Links160LLE22M, 160LLE22MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
160LLE22MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 160LLE22MEFC10X12.5
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MPK10K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
220UF 50V 10X10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf