Rubycon 160LSQ10000MEFC64X99
160LSQ10000MEFC64X99 picture photo
Mfg. Part Number
160LSQ10000MEFC64X99
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
160LSQ10000MEFC64X99.pdf
Availability of 160LSQ10000MEFC64X99
QUANTITY
160LSQ10000MEFC64X99 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160LSQ10000MEFC64X99
Internal Part NumberEIS-160LSQ10000MEFC64X99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.9A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160LSQ10000MEFC64X99
Related Links160LSQ1000, 160LSQ10000MEFC64X99 Datasheet, Rubycon Distributor
160LSQ10000MEFC64X99 Details Description
Related parts for 160LSQ10000MEFC64X99
IDC CABLE - APK16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 2000V 300A TO-118 datasheet.pdf
IC DRVR SYNC BUCK HF 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
AMPLIMITE PLUG ASY POSTD 109 5 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 3500 Gates, 70MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf