Rubycon 160MXG680MEFCSN25X25
160MXG680MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
160MXG680MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
160MXG680MEFCSN25X25.pdf
Availability of 160MXG680MEFCSN25X25
QUANTITY
160MXG680MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160MXG680MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-160MXG680MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160MXG680MEFCSN25X25
Related Links160MXG680M, 160MXG680MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
160MXG680MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 160MXG680MEFCSN25X25
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
Z550 NPN CONT. W/FREEZE FUNCTI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS INLINE PINS datasheet.pdf