Rubycon 160MXG680MEFCSN25X25
160MXG680MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
160MXG680MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
160MXG680MEFCSN25X25.pdf
Availability of 160MXG680MEFCSN25X25
QUANTITY
160MXG680MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160MXG680MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-160MXG680MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160MXG680MEFCSN25X25
Related Links160MXG680M, 160MXG680MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
160MXG680MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 160MXG680MEFCSN25X25
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN MINI-D 40POS RECPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W SC73 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf