Rubycon 160PK47MEFC10X20
160PK47MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
160PK47MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160PK47MEFC10X20.pdf
Availability of 160PK47MEFC10X20
QUANTITY
160PK47MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160PK47MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-160PK47MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160PK47MEFC10X20
Related Links160PK47M, 160PK47MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
160PK47MEFC10X20 Details Description
Related parts for 160PK47MEFC10X20
ROUND SPACER 0.105" NYLON 11/16" datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RULER FOLDING 2METER METRIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSHRINK LABEL 0.750" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 47 OHM 13SIP datasheet.pdf
RELAY SSR 240V datasheet.pdf
BOARD USB SPI CLICK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SIP datasheet.pdf