API Delevan 160R-152GS
160R-152GS picture photo
Mfg. Part Number
160R-152GS
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 475MA 560 MOHM
Datasheet Download
160R-152GS.pdf
Availability of 160R-152GS
QUANTITY
160R-152GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-152GS
Internal Part NumberEIS-160R-152GS
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.5µH
Tolerance±2%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)560 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-152GS
Related Links160R-, 160R-152GS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-152GS Details Description
Related parts for 160R-152GS
VARISTOR 22V 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SGE1510-3-0920A-150MQD-150FQD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf