API Delevan 160R-361JS
160R-361JS picture photo
Mfg. Part Number
160R-361JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 360NH 915MA 150 MOHM
Datasheet Download
160R-361JS.pdf
Availability of 160R-361JS
QUANTITY
160R-361JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-361JS
Internal Part NumberEIS-160R-361JS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance360nH
Tolerance±5%
Current Rating915mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant220MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-361JS
Related Links160R-, 160R-361JS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-361JS Details Description
Related parts for 160R-361JS
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN MALE PLUG 3POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 800W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf