API Delevan 160R-562FS
160R-562FS picture photo
Mfg. Part Number
160R-562FS
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 270MA 1.8 OHM
Datasheet Download
160R-562FS.pdf
Availability of 160R-562FS
QUANTITY
160R-562FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-562FS
Internal Part NumberEIS-160R-562FS
Type-
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±1%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-562FS
Related Links160R-, 160R-562FS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-562FS Details Description
Related parts for 160R-562FS
THYRISTR SIBOD 270V 250A DO201AD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 30 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 4AWG #1/4 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48WQFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 34POS .5MM datasheet.pdf