API Delevan 160R-682GS
160R-682GS picture photo
Mfg. Part Number
160R-682GS
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 255MA 1.9 OHM
Datasheet Download
160R-682GS.pdf
Availability of 160R-682GS
QUANTITY
160R-682GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-682GS
Internal Part NumberEIS-160R-682GS
Type-
Material - CoreIron
Inductance6.8µH
Tolerance±2%
Current Rating255mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant39MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-682GS
Related Links160R-, 160R-682GS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-682GS Details Description
Related parts for 160R-682GS
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO220 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
LGH-1L SGL MLD END LEAD ASY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
FUSE LK QA 050A RB 23" datasheet.pdf