Rubycon 160RX309K10X12.5
160RX309K10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
160RX309K10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 9UF 10% 160V RADIAL
Datasheet Download
160RX309K10X12.5.pdf
Availability of 160RX309K10X12.5
QUANTITY
160RX309K10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160RX309K10X12.5
Internal Part NumberEIS-160RX309K10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance9µF
Tolerance±10%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160RX309K10X12.5
Related Links160RX309, 160RX309K10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
160RX309K10X12.5 Details Description
Related parts for 160RX309K10X12.5
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-SOIC datasheet.pdf
IC PSE CTRLR FOR POE 36-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.35A 248 MOHM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 20-TQFN (3x4) datasheet.pdf
Y SPLITTER 3.5MM M 2 RCA F 6' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 6POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf