Rubycon 160TXW180MEFC12.5X30
160TXW180MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
160TXW180MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160TXW180MEFC12.5X30.pdf
Availability of 160TXW180MEFC12.5X30
QUANTITY
160TXW180MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160TXW180MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-160TXW180MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXW Series Capacitors
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160TXW180MEFC12.5X30
Related Links160TXW180M, 160TXW180MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
160TXW180MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 160TXW180MEFC12.5X30
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 50KOHM 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER NON-LAM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf