Rubycon 160TXW390MEFC12.5X55
160TXW390MEFC12.5X55 picture photo
Mfg. Part Number
160TXW390MEFC12.5X55
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160TXW390MEFC12.5X55.pdf
Availability of 160TXW390MEFC12.5X55
QUANTITY
160TXW390MEFC12.5X55 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160TXW390MEFC12.5X55
Internal Part NumberEIS-160TXW390MEFC12.5X55
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXW Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)2.264" (57.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160TXW390MEFC12.5X55
Related Links160TXW390M, 160TXW390MEFC12.5X55 Datasheet, Rubycon Distributor
160TXW390MEFC12.5X55 Details Description
Related parts for 160TXW390MEFC12.5X55
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.25A 8SO datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 24V 8.3A 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FET RF LDMOS 60W H36265-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf