Johanson Dielectrics Inc. 160X07W103MV4T
160X07W103MV4T picture photo
Mfg. Part Number
160X07W103MV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
160X07W103MV4T.pdf
Availability of 160X07W103MV4T
QUANTITY
160X07W103MV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 160X07W103MV4T
Internal Part NumberEIS-160X07W103MV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.51mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160X07W103MV4T
Related Links160X07W, 160X07W103MV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
160X07W103MV4T Details Description
Related parts for 160X07W103MV4T
FIXED IND 2.7UH 325MA 1.2 OHM datasheet.pdf
66900-20-QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SW UNIV-IN 12V 25W datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FILTER CAP 0.1UF 2A 10V 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf