Johanson Dielectrics Inc. 160X14W473MV4T
160X14W473MV4T picture photo
Mfg. Part Number
160X14W473MV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
160X14W473MV4T.pdf
Availability of 160X14W473MV4T
QUANTITY
160X14W473MV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 160X14W473MV4T
Internal Part NumberEIS-160X14W473MV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to X2Y® Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.026" (0.66mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160X14W473MV4T
Related Links160X14W, 160X14W473MV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
160X14W473MV4T Details Description
Related parts for 160X14W473MV4T
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
26500 8C 8#12 P BY RECP WC datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf