Rubycon 160YXF22MEFC10X20
160YXF22MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
160YXF22MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160YXF22MEFC10X20.pdf
Availability of 160YXF22MEFC10X20
QUANTITY
160YXF22MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160YXF22MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-160YXF22MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160YXF22MEFC10X20
Related Links160YXF22, 160YXF22MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
160YXF22MEFC10X20 Details Description
Related parts for 160YXF22MEFC10X20
WDU 4/10/BEZ datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN OVP HV TO220F datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SC75 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 143POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING (23343-56) datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
HDM 8SMPO080F140O LM datasheet.pdf
22000UF 40V 40X100MM 85C 15000H datasheet.pdf