Rubycon 160YXF68MEFCG412.5X25
160YXF68MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
160YXF68MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160YXF68MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 160YXF68MEFCG412.5X25
QUANTITY
160YXF68MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160YXF68MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-160YXF68MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160YXF68MEFCG412.5X25
Related Links160YXF68ME, 160YXF68MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
160YXF68MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 160YXF68MEFCG412.5X25
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
DETECTOR ONLY 15M PNP M8 CONN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
EEPROM 2MB I2C 2WIRE 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 350A datasheet.pdf