NMB Technologies Corp. 1619FT-04W-B86-B50
1619FT-04W-B86-B50 picture photo
Mfg. Part Number
1619FT-04W-B86-B50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X48MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
1619FT-04W-B86-B50.pdf
Availability of 1619FT-04W-B86-B50
QUANTITY
1619FT-04W-B86-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1619FT-04W-B86-B50
Internal Part NumberEIS-1619FT-04W-B86-B50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesComputer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
3D Model1619FT.stp1619FT.prt1619FT.sldprt1619FT.igs
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1619FT
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 48mm W
Air Flow28.9 CFM (0.818m³/min)
Static Pressure3.290 in H2O (820.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise62 dB
Power (Watts)12.6W
RPM23000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating1.05A
Voltage Range10.8 ~ 13.2VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1619FT-04W-B86-B50
Related Links1619FT-04, 1619FT-04W-B86-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1619FT-04W-B86-B50 Details Description
Related parts for 1619FT-04W-B86-B50
FIXED IND 33UH 1.8A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 4A 4.5-18VIN 3.3V datasheet.pdf
LED BASED BIPIN T5 626NM 28V BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf