API Delevan 1638R-08G
1638R-08G picture photo
Mfg. Part Number
1638R-08G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 117MA 16.3 OHM
Datasheet Download
1638R-08G.pdf
Availability of 1638R-08G
QUANTITY
1638R-08G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1638R-08G
Internal Part NumberEIS-1638R-08G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1638R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance390µH
Tolerance±2%
Current Rating117mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1638R-08G
Related Links1638, 1638R-08G Datasheet, API Delevan Distributor
1638R-08G Details Description
Related parts for 1638R-08G
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 13GB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 4W 10% RADIAL datasheet.pdf
IC PWR AMP 2.4GHZ 8QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf