API Delevan 1641-561H
1641-561H picture photo
Mfg. Part Number
1641-561H
Brief Description
FIXED IND 560NH 505MA 330 MOHM
Datasheet Download
1641-561H.pdf
Availability of 1641-561H
QUANTITY
1641-561H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641-561H
Internal Part NumberEIS-1641-561H
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance560nH
Tolerance±3%
Current Rating505mA
Current - Saturation505mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm Max
Q @ Freq43 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant210MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641-561H
Related Links1641, 1641-561H Datasheet, API Delevan Distributor
1641-561H Details Description
Related parts for 1641-561H
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL/UART SOIC datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 400V TO-220AC datasheet.pdf
RES 12 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
DW2 PLUG SIGNAL CONN HSNG B datasheet.pdf
COLD PLATE 4PASS 6X5.5X0.690" datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 22K OHM 18DRT datasheet.pdf