API Delevan 1641R-154H
1641R-154H picture photo
Mfg. Part Number
1641R-154H
Brief Description
FIXED IND 150UH 143MA 4.1 OHM TH
Datasheet Download
1641R-154H.pdf
Availability of 1641R-154H
QUANTITY
1641R-154H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-154H
Internal Part NumberEIS-1641R-154H
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±3%
Current Rating143mA
Current - Saturation90mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.1 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant8.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-154H
Related Links1641R, 1641R-154H Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-154H Details Description
Related parts for 1641R-154H
IC DRIVER LO SIDE 50V 3A SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 406-430MHZ 3DB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 94MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
BIT TORX T15 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf