E-T-A 1658-G21-01-P10-18A
1658-G21-01-P10-18A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G21-01-P10-18A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 18A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G21-01-P10-18A.pdf
Availability of 1658-G21-01-P10-18A
QUANTITY
1658-G21-01-P10-18A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G21-01-P10-18A
Internal Part NumberEIS-1658-G21-01-P10-18A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating18A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G21-01-P10-18A
Related Links1658-G21-, 1658-G21-01-P10-18A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G21-01-P10-18A Details Description
Related parts for 1658-G21-01-P10-18A
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS 1.25MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
BOARD NANO GPS CLICK datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf