E-T-A 1658-G21-02-P10-10A
1658-G21-02-P10-10A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G21-02-P10-10A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G21-02-P10-10A.pdf
Availability of 1658-G21-02-P10-10A
QUANTITY
1658-G21-02-P10-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G21-02-P10-10A
Internal Part NumberEIS-1658-G21-02-P10-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating10A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G21-02-P10-10A
Related Links1658-G21-, 1658-G21-02-P10-10A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G21-02-P10-10A Details Description
Related parts for 1658-G21-02-P10-10A
HEADER OPEN .030"DIA .900 52POS datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF SGL N-CH HS 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL ELEMENT FUSE TYPE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf