E-T-A 1658-G21-03-S83-20A
1658-G21-03-S83-20A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G21-03-S83-20A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 240VAC/28VDC
Datasheet Download
1658-G21-03-S83-20A.pdf
Availability of 1658-G21-03-S83-20A
QUANTITY
1658-G21-03-S83-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G21-03-S83-20A
Internal Part NumberEIS-1658-G21-03-S83-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G21-03-S83-20A
Related Links1658-G21-, 1658-G21-03-S83-20A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G21-03-S83-20A Details Description
Related parts for 1658-G21-03-S83-20A
OSC VCXO 22.5792MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
EN SW PART NUT datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf