E-T-A 1658-G41-00-P10-12A
1658-G41-00-P10-12A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G41-00-P10-12A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G41-00-P10-12A.pdf
Availability of 1658-G41-00-P10-12A
QUANTITY
1658-G41-00-P10-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G41-00-P10-12A
Internal Part NumberEIS-1658-G41-00-P10-12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating12A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G41-00-P10-12A
Related Links1658-G41-, 1658-G41-00-P10-12A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G41-00-P10-12A Details Description
Related parts for 1658-G41-00-P10-12A
CONN HEADER .100 SNGL R/A 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 140PS .050" SLD datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 1.3A SC70-6 datasheet.pdf
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC IRDA IR COMMUNICATION MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2A SOD57 datasheet.pdf
2MM FB VERT RECPT ASY datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf