E-T-A 1658-G41-02-P10-35A
1658-G41-02-P10-35A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G41-02-P10-35A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 35A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G41-02-P10-35A.pdf
Availability of 1658-G41-02-P10-35A
QUANTITY
1658-G41-02-P10-35A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G41-02-P10-35A
Internal Part NumberEIS-1658-G41-02-P10-35A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating35A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G41-02-P10-35A
Related Links1658-G41-, 1658-G41-02-P10-35A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G41-02-P10-35A Details Description
Related parts for 1658-G41-02-P10-35A
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.025A SOT23 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 52W NI-1230 datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.00MM JMPR LGT102 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V T/H datasheet.pdf