Cornell Dubilier Electronics 167224J100C
167224J100C picture photo
Mfg. Part Number
167224J100C
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
167224J100C.pdf
Availability of 167224J100C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
167224J100C Order Process
Ship out your order
Specifications of 167224J100C
Internal Part NumberEIS-167224J100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series167
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)167224J100C
Related Links16722, 167224J100C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
167224J100C Details Description
Related parts for 167224J100C
CONN HEADER 6POS STR .100 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED 3MM BI LEVEL CBI B,Y datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf