Cornell Dubilier Electronics 168102J100A-F
168102J100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168102J100A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
168102J100A-F.pdf
Availability of 168102J100A-F
QUANTITY
168102J100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168102J100A-F
Internal Part NumberEIS-168102J100A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168102J100A-F
Related Links168102, 168102J100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168102J100A-F Details Description
Related parts for 168102J100A-F
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 200VDC AXIAL datasheet.pdf
FIBER UNIT UV POWER MONITOR 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 5POS datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
BOARD EVAL DIVIDER HMC432 datasheet.pdf
TVS DIODE 73VWM 131VC DO215AB datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 750 OHM 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.35A 90 MOHM SMD datasheet.pdf