Cornell Dubilier Electronics 168103K250A-F
168103K250A-F picture photo
Mfg. Part Number
168103K250A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
168103K250A-F.pdf
Availability of 168103K250A-F
QUANTITY
168103K250A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168103K250A-F
Internal Part NumberEIS-168103K250A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168103K250A-F
Related Links168103, 168103K250A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168103K250A-F Details Description
Related parts for 168103K250A-F
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MCP1.5 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE 8COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
HMIK METAL-HOOD LATCH 36P LCE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
24-Bit, 192kHz Stereo ADC IC datasheet.pdf