Cornell Dubilier Electronics 168103K400F-F
168103K400F-F picture photo
Mfg. Part Number
168103K400F-F
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
168103K400F-F.pdf
Availability of 168103K400F-F
QUANTITY
168103K400F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168103K400F-F
Internal Part NumberEIS-168103K400F-F
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168103K400F-F
Related Links168103, 168103K400F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168103K400F-F Details Description
Related parts for 168103K400F-F
IC STEREO USB AUD INTRFCE 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS VERT T/H datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VDC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 6POS datasheet.pdf
ETHERNET BUS/IP COUPLER 24VDC datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TAPE CLIP 1.57" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf