Cornell Dubilier Electronics 168152J100A-F
168152J100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168152J100A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
168152J100A-F.pdf
Availability of 168152J100A-F
QUANTITY
168152J100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168152J100A-F
Internal Part NumberEIS-168152J100A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168152J100A-F
Related Links168152, 168152J100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168152J100A-F Details Description
Related parts for 168152J100A-F
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
3MIC BVEL PLGR SLDST 3.9N 5M datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf