Cornell Dubilier Electronics 168152K100A-F
168152K100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168152K100A-F
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
168152K100A-F.pdf
Availability of 168152K100A-F
QUANTITY
168152K100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168152K100A-F
Internal Part NumberEIS-168152K100A-F
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168152K100A-F
Related Links168152, 168152K100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168152K100A-F Details Description
Related parts for 168152K100A-F
IC REG LDO 8V 0.25A 8SO datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 2POS OR datasheet.pdf
CABLE SEAL APD 1WAY 16.7-17.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
THERM TRANS VINYL 1.00 W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 0.45A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf