Cornell Dubilier Electronics 168334J63H
168334J63H picture photo
Mfg. Part Number
168334J63H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
168334J63H.pdf
Availability of 168334J63H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
168334J63H Order Process
Ship out your order
Specifications of 168334J63H
Internal Part NumberEIS-168334J63H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168334J63H
Related Links16833, 168334J63H Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168334J63H Details Description
Related parts for 168334J63H
RES 18.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 40VQFN datasheet.pdf
RES 402 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SR BTS WWWRDY 18 ASY EP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf