Cornell Dubilier Electronics 168393J100C-F
168393J100C-F picture photo
Mfg. Part Number
168393J100C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
168393J100C-F.pdf
Availability of 168393J100C-F
QUANTITY
168393J100C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168393J100C-F
Internal Part NumberEIS-168393J100C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168393J100C-F
Related Links168393, 168393J100C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168393J100C-F Details Description
Related parts for 168393J100C-F
CONN AUDIO JACK 4COND 2.5MM PCB datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 28.1A 3 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH SS SIMULATED ROLLER datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG13.5 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf