Cornell Dubilier Electronics 168393K100C-F
168393K100C-F picture photo
Mfg. Part Number
168393K100C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
168393K100C-F.pdf
Availability of 168393K100C-F
QUANTITY
168393K100C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168393K100C-F
Internal Part NumberEIS-168393K100C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168393K100C-F
Related Links168393, 168393K100C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168393K100C-F Details Description
Related parts for 168393K100C-F
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
FUSE 250V SB WOUND FORM 3AB 25A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf