Cornell Dubilier Electronics 168472J400C-F
168472J400C-F picture photo
Mfg. Part Number
168472J400C-F
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
168472J400C-F.pdf
Availability of 168472J400C-F
QUANTITY
168472J400C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168472J400C-F
Internal Part NumberEIS-168472J400C-F
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168472J400C-F
Related Links168472, 168472J400C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168472J400C-F Details Description
Related parts for 168472J400C-F
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH/DECDR/DRVR 7SEG 16-SOIC datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 2.2A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 36.864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf